Kullancsveszély elleni természetes védekezés
A közhiedelmekkel ellentétben nemcsak a fákról, bokrokról jelenthetnek veszélyt, hanem a fűben akár az udvaron, parkolóban is megbújhatnak. Akinek kutyája van ezt már biztosan megtapasztalhatta, mert előszeretettel másznak kedvenceinkbe.
A kullancsok kedvenc élőhelye az erdő, valamint a dús aljnövényzet, a magas páratartalmú környezet. Mivel a kullancsok szívesen vannak kb. fél méteres magasságú fűben, a gyerekek még inkább ki vannak téve a kullancscsípés veszélyének.
A zsákmányára várakozó kullancs a hőt és az illatokat érzékeli, nem szereti az erős fényt így emberekben szívesen másik a ruha alá.
Leginkább a hajlatokat kedveli vagy azokat a helyeket ahol vékonyabb a bőr. Orrmányával először érzéstelenítőt juttat a bőrbe majd megszívja magát vérrel. Legtöbbször csak viszketést érzünk.

A kullancs csípése nagyon veszélyes, mert több Autoimmun folyamatot indíthat el a szervezetben ill. Agyvelőgyulladást okozhat!
Abban az esetben, ha kullancsot találunk, minél előbb távolítsuk el, mert minél több időt tölt a bőrben, annál nagyobb a veszélye a fertőzésnek. A kullancs eltávolítása történhet körömmel, csipesszel, de fontos, hogy elkerüljük a potrohának a szétnyomását, beolajozását. A köztudattal ellentétben nem baj, ha a kullancs ormánya beleszakad a bőrbe, mert a szálkához hasonlóan kilökődik a bőrből.
Hogyan védekezhetünk ellene?
Mivel elsősorban a természetes megoldások híve vagyok, néhány tanács segítheti a kórokozók elleni védekezést:
- délben, a forróságot, meleget nem szeretik a kullancsok
- gyakran vágjunk füvet, mert a magasabb fűben érzik jól magukat
- szellős ruhát hordjunk
- néhény növény illatát kifejezetten utálják így a citrom, levendula, almaecet, borsmenta különösen ajánlott!
- B6 vitamin
Tippek:
1. A természetes kullancsriasztó szer használatát érdemes 2 óránként ismételni
2. Piknik előtt érdemes befújni az aljnövényzetet, a pokrócot is
3. Kiránduláskor gyakran kell bepermetezni a cipőt, lábszárat, zoknit
Még a legfontosabb óvintézkedés ellenére is előfordulhat, hogy egy kullancs megtalál minket. A kullancs által hordozott kórokozók átvitele ugyanis a beszúrást követő néhány órán belül történik ezért
24 órán belü el kell távolítani!
Ha 24 óráig benne van a bőrben akkor már biztos, hogy át is adja a kórokozót.