Tesztoszteron
A tesztoszteron a legfontosabb férfi nemi hormon. Ugyanúgy megtalálható férfiakban és nőkben is.
Férfiaknál tesztoszteron a herékben koleszterinből képződik, míg nőknél a petefészek és a mellékvese termel kis mennyiségben tesztoszteront. Férfiak szervezetében eleve nagyobb mennyiségben termelődik, hiszen a férfi nemi jellegért felelős.
Férfiaknál a tesztoszteron felelős a másodlagos nemi jelleg kialakításáért, a szőrnövekedés, libidó, erekció képességének megtartásáért, az erőért, agresszivitásért a élyebb hangért.
Tesztoszteron hatásai:
növeli a csontsűrűséget az ágyéki gerinc szakaszon
a vázizomzat 5a-reduktáz enzimet termel, a tesztoszteront és a dehidroepiandroszteront (DHEA) a DHT-be alakíthatja. Ezt az androgént használjuk a GLUT4 szabályozási útvonal aktiválására, melyet a glükóz tárolásában játszik fontos szerepet
csökkenti az orrcsont és az álkapocs csontjait összekötő ízület fájdalmát
éjszakai erekcióért felelős
javítja a jó hangulatot
javítja a szexuálitást, libidót
menopausa kellemetlen tüneteit csökkenti
növeli a dopamin szintet
befolyásolja a T sejtek differenciálódását, küzd az autoimmun folyamatok ellen
növeli a kockázatvállalást, stratégiai döntéshozatalt
A tesztoszteron termelést a hipotalamusz és az agyalapi mirigy szabályozzák az agyban. A hipotalamusz sok funkciója mellett gonadotróp hormont is termel, amely az agyalapi mirigybe kerülve FSH és LH hormonok termelődését serkenti, mely hormonok aktiiválják a férfi és női nemi szerveket.
A tesztoszteron többnyire egy hordozó fehérjéhez kötődik, ezt nevezzük szexuál hormonkötő globulinnak azaz SHGB-nek. Az SHGB nem játszik aktív szerepet, tulajdonképen egy raktárnak fogható fel. A nemi hormonokat, például a tesztoszteront, a DHT-t és az ösztradiolt a nemi hormon kötő globulin (SHBG) korlátozza. A tesztoszteronnak a szabad formája képes bejutni a sejtekbe, hogy építő, anabolikus hatását kifejtse.
Szintje reggel a legmagasabb, ezért reggel kell tesztelni.

Túl magas tesztoszteron szint tünetei:
szív- és érrendszeri problémák, magas vérnyomás
nőknél Policiszás Ovárium Szindróma (PCOS)
viselkedési változás, agresszivitás férfiaknál
herezsugorodás
Boderline problémák
Hölgyeknél a túl magas tesztoszteron szint nem túl szerencsés, indukálja a magas inzulinszintet és PCOS reproduktív problémákat okozhat.
Alacsony tesztoszterin szint
Sajnos manapság nagyon gyakran előfordul férfiaknál és hölgyeknél is az alacsony tesztoszterin szint.
Nézzük mik a tünetei:
meddőség
férfiaknál erekciós és prosztata problémák
hölgyeknél csökkent nemi vágy
szexuális problémák
csontritkulás
hajhullás
ingerlékenység
hőhullám
izomtömeg vesztés
Férfiakhoz hasonlóan az alacsony tesztoszterint szintű nők krónikus fáradtságot, libidó csökkenését tapasztalhatják. Ez a hormon amelynek szintjére férfiaknak és hölgyeknek is nagyon ügyelni kell!
Azonban a férfiak alacsony tesztoszteronja különösen jelentős egészségügyi problémává vált, megmagyarázom, hogyan lehet ezen javítani. Tesztoszteron kiegészítést nem javaslok, inkább a természetes módszerek híve vagyok, amelyek akár 24-48 órán belül is segíthetnek.
Mi az ami csökkenti a tesztoszteron szintet?
krónikus stressz
előrehaladott kor
alvászavarok
here sérülése
agyalapi mirigy sérülése
HIV, Szifilisz fertőzés
nem alkoholos májbetegség
szója, fitoösztrogének
nem megfelelő táplálkozás
nem megfelelő bélflóra
gyógyszerek mellékhatásai (pl. sztatinok)
hízás
csökkent szekszuális élet
D vitamin hiány
Quercetin táplálékkiegészítő használata
40 éves kor felett kb. 40%-al csökken a tesztoszteron hormon szintje.
Természetes tesztoszterin-szint növelők:
1. Súlyzózás+ intervallum tréning
hetente legalább 3x1 óra edzés jelentős mértékben növeli a tesztoszteron szintet.
2. Időszakos böjt
Kutatások alapján úgy tűnik az időszakos böjt 200-400%-al növeli szintjét. Ez lehetővé teszi a máj pihenését, amely kiemelkedően fontos a hormonok termelődésében.
3. Egészséges zsírok fogyasztása
A megfelelő minőségű és tápanyagsűrűségú táplálkozás a hormonok termelősdésére is kihat. Kutatások azt mutatják, mikor csökken az egészséges zsírok bevitele, a tesztoszteron szintje is csökken.
4. Máj tisztítása
Ha a máj nem működik optimálisan, ez a tesztoszteron termelődésére is kihat. Ez azért van, mert a máj a 17-béta-hidroxilcsoportját tesztoszteronná konjugálja. A májkárosodással egyenes arányban a tesztoszteron szintje is csökken.
5. D vitamin szint optimalizálása
Az egyik legfontosabb tápanyag, amit ma már inkább a hormonok közés sorolnak. Kutatások bizonyítják, hogy hiánya számos betegség létrejöttében szerepet játszik. Optimális szintjéről ITT ebben a cikkemben írtam
6. Stresszcsökkentés
A krónikus stressz jelentősen rontja az életminőséget.
A harag, a frusztráció a düh egyenesen "tesztoszteronfaló". Érdemes ezeket a gondokat megoldani, feldolgozni, átbeszélni. A megbocsájtás, a lelki méregtelenítés jelentősen javítja egészségi állapotunkat.
7. Cukorfogyasztás korlátozása
Necsak a hagyományos kristálycukor fogyasztásának elkerülésére szeretném felhívni a figyelmet, hanem érdemes a rejtett cukrokról is beszélnünk. Ezek főképp gyümölcslevekben, ízesített üdítőkben, készételekben, műzlikben, süteményekben található meg. Cukorbetegségben, Inzulinrezisztenciában általában a tesztoszteron szint is alacsonyabb. Ha feldolgozott gabonafélékben és cukrokban gazdag a táplálkozás, a vércukorszint kórosan emelkedik.
8. Minőségi alvás
A cirkadián ritmus
Egy kis érdekesség: megfigyelték, hogy a magas tesztoszteronszint növeli a monogámiát a férfiaknál.
Tesztoszterin szint professzionális beállításához kérd szakszerű segíségemet.